Pożyczka od rodziny – ile można pożyczyć, by nie zapłacić podatku?

Pożyczka od rodziny to alternatywa dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą pożyczyć pieniędzy z banku lub firmy pożyczkowej. Pożyczka prywatna jest określona w ustawie o czynnościach cywilnoprawnych. Jeśli pożyczkobiorca nie zgłosi informacji o niej do urzędu skarbowego, wówczas może ponieść dotkliwe kary.

Pożyczki prywatne – ile można pożyczyć od rodziny?

Pożyczka prywatna to alternatywa dla pożyczki ratalnej czy kredytu. Jeśli bliscy konsumenta dysponują kwotą potrzebną do dokonania jakiegoś przedsięwzięcia, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Zwłaszcza przy możliwości zwolnienia od podatku.

Za najbliższą rodzinę uznaje się:

  • żonę/męża (obecnego),
  • siostrę lub brata,
  • dzieci,
  • pasierbów,
  • dziadków, pradziadków,
  • ojczyma, macochę.

Pieniądze z pożyczki prywatnej nie mogą zostać udzielone “do ręki”. Informację o zaciągnięciu pożyczki należy zgłosić do urzędu skarbowego w formie deklaracji podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Pożyczka musi być przelana na konto, a także potwierdzona drugiem wpłaty.

Każda kwota przekraczająca 9637 złotych jest obciążona podatkiem w wysokości 2 proc. Jednak raz na 5 lat przysługuje możliwość zwolnienia z tego podatku w przypadku pożyczki od najbliższej rodziny.

Pożyczka prywatna od dalszej rodziny i przyjaciela posiada inne regulacje

W przypadku zaciągnięcia pożyczki od dalszej rodziny – ciotki, wuja, kuzynostwa – sytuacja ulega zmianie. Podobnie wygląda sytuacja, gdy pożycza się od osób niespokrewnionych. Konsument, który zamierza poprosić o pożyczkę sąsiada lub teścia powinien pamiętać o tej kwestii.

Kwota wolna od podatku przy tego typu pożyczce to 5 tyś. złotych raz na 3 lata. Dodatkowo – jeśli konsument pożycza pieniądze od różnych osób, łączna kwota nie może przekroczyć 25 tys. złotych. Urząd skarbowy nie będzie dochodził, na co zostały wydane pieniądze.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje łatwo dojść do wniosku, że pożyczanie pieniędzy w rodzinie jest opłacalne. Jednak zawsze trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – niespłacona pożyczka może negatywnie wpłynąć na relacje rodzinne. Po drugie niedostarczenie informacji do urzędu skarbowego może przynieść szkodę bliskim osobom.

Czym grozi nie poinformowanie urzędu skarbowego o prywatnej pożyczce?

Ważne natomiast jest, aby zgłosić fakt zaciągnięcia pożyczki do urzędu skarbowego. Nie ma tu znaczenia czy jest to kwota, którą można zwolnić z podatku czy też nie. Karą za niedopełnienie tego obowiązku są dotkliwe:

  • Oprocentowanie w wysokości 20 proc. od całkowitej kwoty pożyczki;
  • kara dla osoby, która tej pożyczki udzieliła;
  • obowiązku spłaty kary nie obejmuje pięcioletni okres przedawnienia się zobowiązania..

Należy także pamiętać o tym, by wszelkie informacje związane z udzieleniem pożyczki powinny być udokumentowane na podstawie umów. Przelew pożyczki również powinien nosić tytuł np. pożyczka od ojca czy pożyczka w rodzinie. Dzięki temu można uniknąć kłopotów finansowych wynikających z niedopatrzenia.