Znasz prawa dłużnika? To powinieneś o nich wiedzieć

Mimo iż windykatorzy oraz komornicy potrafią być bezwzględni, nie mogą działać wbrew pewnym zasadom. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znał prawa dłużnika. Problemy finansowe, nierzadko spowodowane przykrymi życiowymi wypadkami lub zdarzeniami losowymi, to kwestia przejściowa. Poradzimy sobie z nimi tym łatwiej, im mocniej przeciwstawimy się bezwzględnemu systemowi.

Prawa dłużnika ważne są w kontakcie z windykatorem

Kiedy mamy problem ze spłatą długów, pierwsze bezpośrednie zetknięcie z działaniami wierzyciela może nastąpić po oddaniu przez niego sprawy do firmy windykacyjnej oraz wpisaniu dłużnika do KRD. Są to przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w odzyskiwaniu należnych środków od osób, które spóźniają się ze spłatą zobowiązań finansowych. Zgodnie z prawem mogą podejmować mediacje, wysyłać ponaglenia, proponować rozłożenie długu na raty czy dokonywać wpisów w rejestrach dłużników.

Warto jednak wiedzieć, że wiele firm windykacyjnych decyduje się na łamanie praw dłużnika, aby skuteczniej spełniać swoją rolę. Czasami wiąże się to ze świadomą polityką, ale często również z nadgorliwością pracowników, którzy chcą uzyskać jak najlepsze wyniki. Dlatego też dochodzi do naruszania podstawowych zasad. Wykraczają poza swoje obowiązki, wykazują się niesubordynacją wobec regulaminów swojej pracy tylko po to, aby dostać premię.  Czego nie może robić windykator, aby nie dopuścić się nadużycia? Nie ma prawa w żaden sposób zajmować majątku dłużnika, nękać lub nachodzić go lub jego rodzinę, a także zastraszać poprzez uporczywe informowanie o skutkach niespłacenia długu. Firma windykacyjna to nie komornik, o czym nie wszyscy jeszcze wiedzą.

Poznaj też prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Znacznie większe uprawnienia niż windykator posiadają komornicy. Są oni urzędnikami państwowymi, którzy mają wgląd w finanse dłużnika oraz mogą zajmować części jego majątku. W przypadku oporu mogą nawet wezwać policję, która przy odpowiednim wyroku sądu staje się jednym z narzędzi do odzyskania należności. Nie oznacza to jednak, że z dłużnikiem można robić wszystko, na co przyjdzie komornikowi ochota.

Jakie są prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym? Przede wszystkim musi być on skutecznie informowany o wszelkich działaniach komornika, i to z odpowiednim wyprzedzeniem. Ma prawo do ochrony przedmiotów i innych ruchomości dających mu podstawę do wykonywania pracy zarobkowej czy utrzymania rodziny. Nie można pozbawiać go żywności ani leków, a kwota podlegająca egzekucji nie może kolidować z ustalonymi ustawowo minimalnymi kwotami potrzebnymi do przeżycia.

Co może dłużnik po tym, gdy komornik zajmie się jego majątkiem?

Po tym, gdy komornik wyprzeda majątek dłużnika, ten nie traci oczywiście praw do dalszego funkcjonowania w społeczeństwie czy gromadzenia majątku. Egzekucja komornicza trwa w końcu tylko do momentu, gdy zaspokojone zostaną roszczenia wierzycieli. Po spłaceniu długów z majątku oraz pobraniu kosztów egzekucji, komornik nie ma już nic wspólnego z finansami dłużnika czy jego kontami bankowymi.

Czy dłużnik ma prawo do pożyczki? Po tym, gdy poradzi już sobie z zadłużeniem, jedyną przeszkodę w uzyskaniu kredytu stanowiły będą negatywne wpisy w bazach. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które nie zwracają na nie uwagi albo… cierpliwość. Po pięciu latach wpisy dłużnika z Krajowego Rejestru Długów czy BIK mogą zostać usunięte, co oznacza, że historia kredytowa byłego dłużnika znacznie się poprawi. Ma wtedy szansę nawet na uzyskanie finansowania w banku!