Umowa o poufności z pracownikiem

Umowę o poufności zawierają dwa różne podmioty. W większości przypadków są to dwaj przedsiębiorcy, ale równie często spotykana jest sytuacja, w której na zobowiązanie decydują się przedsiębiorca oraz pracownik. Jak rozpatruje się taką umowę w obliczu obowiązującego kodeksu pracy? Jak ją przygotować i czym grozi jej złamanie? A w jakich branżach dotrzymanie tajemnicy zawodowej jest szczególnie istotne?

Umowa o poufności z pracownikiem a kodeks pracy

O umowie poufności często mówi się również jako NDA (z języka angielskiego “non-disclosure agreement”) i jest to kontrakt zawierany przez przynajmniej dwa podmioty. Przynajmniej, ponieważ zainteresowanych stron może być zdecydowanie więcej, a umowa dotyczyć nawet kilku czy kilkunastu przedsiębiorców. Zastosowanie znajduje również w przypadku nawiązanego porozumienia pomiędzy właścicielem firmy a jej pracownikiem.

O kwestii obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez pracownika można się dowiedzieć z 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę czy przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach.

Umowa o poufności z pracownikiem – wzór

Można wskazać kilka elementów, które obligatoryjnie mają się znaleźć w umowie poufności z pracownikiem. Wzorcowym dokumentem będzie wobec tego taki, w którym zostaną zawarte:

  • czas trwania umowy,
  • dokładne informacje o podmiotach zawierających umowę,
  • precyzyjnie określony cel zachowania tajemnicy zawodowej,
  • wskazanie, jak mają postąpić wszystkie strony podpisujące umowę o zachowaniu poufności, by nie zdradzić tajemnicy zawodowej,
  • konsekwencje za nieprzestrzeganie postanowień umowy.

W niektórych przypadkach uwzględnia się również to, co należy zrobić z dokumentem i ewentualnie załączonymi do niego materiałami po wygaśnięciu kontraktu.

Kara za złamanie umowy o poufności

Jak to w przypadku każdej umowy warto określić konsekwencje poniesione przez stronę, która nie wywiąże się z zobowiązania. Skutki złamania postanowień kontraktu mogą być doprawdy różne – wiele zależy do branży, w której działają zainteresowane umową strony. Niemniej w każdym przypadku powinno się określić pożądane zachowania oraz zabezpieczyć swoje interesy na wypadek nieufnego postępowania któregoś z podmiotów.

Bardzo częste rozwiązanie stanowi zawarcie w umowie punktu, zgodnie z którym niedochowanie przez stronę postanowień umowy skutkuje zobowiązaniem do zapłaty kary finansowej umownej. Naturalnie jej wysokość także musi zostać odpowiednio sprecyzowana podpisywanym dokumencie. Ponadto kluczowe jest to, aby przy dochodzeniu odszkodowania za szkody wyrządzone złamaniem umowy być w stanie wykazać faktyczne odstępstwo od postanowień.

W jakich branżach ważna jest poufność

Z umową o poufności z pracownikiem można się spotkać właściwie w każdym środowisku zawodowym, ponieważ wszędzie będą informacje, choćby te dotyczące zasobów personalnych, które można określić mianem prywatnych i nie powinny być znane innym podmiotom. Naturalnie w niektórych branżach umowa o poufności jest traktowana jako szczególnie istotny dokument.

Przede wszystkim w tych dziedzinach, w których mamy do czynienia z konkurencją. Z pewnością wielu przedsiębiorców nie chciałoby, aby informacje o ich strategiach, profilach pracowników czy jakichś nowatorskich rozwiązaniach dotarły do rynkowych rywali. Stąd możliwe potrzeby podpisywania kontraktów o poufności w branży przemysłowej, ekonomicznej, gałęziach handlu czy środowiskach, w których dużą rolę odgrywają kwestie personalne, np. usługi prawnicze lub medyczne.